Izumiranje.html

Ocena stopnje izumiranja vrst


Dejansko obstaja uradni vir za spremljanje stanja biološke raznolikosti: t.i. Rdeči spisek Mednarodnega združenja za zaščito narave [201] (International Union for Conservation of Nature, IUCN). Spisek ogroženih vrst IUCN obstaja od leta 1963 in predstavlja uradno osnovo za izvajanje Konvencije o mednarodni trgovini z ogroženimi prosto živečimi živalskimi in rastlinskimi vrstami (Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora - CITES), ki je stopilla v veljavo 1975. [202]


Rdeči spisek IUCN (2010) razvršča obravnavane rastlinske ter živalske vrste v sedem kategorij:

 
ocena-2.html

Od teh le vrste, označene z CR, EN in VU veljajo kot ogrožene, kategoriji NT in LC sta namenjeni spremljanju nekoč ogroženih vrst, ki se jim je stanje izboljšalo.


Poleg 6702 vrst, za katere IUCN nima zadostnih podatkov za oceno stanja, vsebuje Rdeči spisek 39.438 živalskih ter rastlinskih vrst, od katerih jih 842 (2,13%) velja za izumrle (januar 2010). IUCN sicer vzdržuje spisek od leta 1963, ampak, med izumrlimi vrstami navaja (pretežno) take, ki so izginile že davno prej. Na primer, na spisku izumrlih bomo našli mauricijski dodo (Raphus cucullatus) [203]- vendar, dodo je izginil že v 17. stoletju; podobno je na spisku tasmanski tiger (Thylacinus cynocephalus) [204] - ampak zadnji znani primerek naj bi umrl v živalskem vrtu leta 1936 (vendar obstajajo poročila o sledeh živali na Tasmaniji [205]); in falklandski volk (Dusicyon australis) [206] - zadnjega so ubili leta 1876. Še bolj zanimiva vrsta je Cuscomys oblativus, “činčilska” podgana z Machu Picchu: na rdečem spisku IUCN je zavedena kot izumrla [207], a leta 2009 so jo uspeli fotografirati [208] ! Rdeči spisek IUCN torej dejansko navaja vrste, ki so izumrle (ali pa tudi ne) od 17. stoletja dalje - 842 navedenih izumrlih vrst je torej izginilo v zadnjih (bodimo velkodušni) najmanj 250 letih! Kar pomeni, da je (bila) povprečna letna stopnja izumiranja vrst, zavedenih v Rdečem spisku IUCN, 0,008530% na leto.


Seveda, Rdeči spisek IUCN ne obsega vseh obstoječih vrst. Koliko pa je na Zemlji vseh živalskih in rastlinskih vrst? WWW in Greenpeace oblikujeta svoje ocene na predpostavki, da je vseh znanih in neznanih vrst 100 milijonov. Če v celotnem biotopu upoštevamo enako letno stopnjo izumiranja kot je v Rdečem spisku IUCN, dobimo (zaokroženo) 8530 na leto, kar je že manj kot najnižja ocena WWF ali Greenpeacea. Ampak, ta številka je še precej pretirana.